Nisan 17, 2024

Beş fotoğrafçının objektifinden

Beş fotoğrafçının objektifinden

Aralarında Alberto Modiano’nun da bulunduğu farklı inançlardan beş fotoğrafçının ‘Cuma, Cumartesi, Pazar’ isimli sergisi Yunanistan Başkonsolosu’nun ev sahipliğinde 10 Aralık’ta açıldı.

 

Sergiye ön ayak olan ve fotoğrafçıları bizzat bu serginin gerçekleşmesi için cesaretlendiren Laki Vingas, açılışta yaptığı konuşmasında “Hem ülkemizde hem de dünyada korkunç hadiseler vuku bulurken, insanlar evlerinden, topraklarından, hayallerinden koparılırken, binlerce genç yaşlı soğuk sularda boğuşurken, din, dil, etnik köken, mezhep farklılıkları sebep gösterilerek savaşlar çıkartılırken, güvenlik tehdidi mazereti ile haklar çiğnenirken hala bazılarımızın dayanışmayı, anlayışı, birlikteliği, dostluğu, barışı savunma gücü gösterebiliyor olması hayata olan inancımızı güçlendiriyor. Alberto Modiano, Berge Arabian, Emine Ülkerim, Mıgırdiç Arzivyan ve Niko Manginas bu anlamlı dayanışmayı İstanbullulara fotoğraflarıyla armağan etmekteler. İnanıyorum ki bu sergimiz ülkemizde ve yurt dışında başka şehirlerde de sunulacak ve farklı toplumlara, farklı dinlere, farklı mezheplere saygı duyarak aynı mekânı paylaşmaktan keyif alan bu beş arkadaşımızın mesajı sevgi ve barış ışığı olarak yayılacaktır” dedi.

Sergiye dahil olan fotoğrafçılar, tarih boyunca Anadolu topraklarından geçen ve zaman içinde kaybolmakta olan ya da kaybolmak durumunda kalan halkların izlerini yansıtmak ve fotoğrafın görsel dili sayesinde ötekini anlamayı ve yeni kültürlere tanıtmak amacıyla düzenledikleri sergi ile halklar arasındaki bağları daha da kuvvetlenmesine aracı olmak istediklerini belirtiyorlar.

Açılışın Hanuka akşamına denk gelmesi sebebiyle Hahambaşı Rav Haleva’nın sufganiyot ikram ettiği serginin mesajı, kültür merkezinin üst katında Rav Haleva önderliğinde ve açılışta hazır bulunan dini liderlerin katılımı ile Hanuka duasının okunması ve hanukiyanın yakılması ile taçlandırıldı. ‘Cuma, Cumartesi, Pazar’ sergisi 31 Aralık’a kadar gezilebilir.

Dalia MAYA
16/12/2015

Bu yazı Şalom Gazetesinin 16/12/2015 tarihli sayısında yayınlanmıştır. İlgilenen için link:Beş fotoğrafçının objektifinden sevgi ve barış ışığı

Benzer yazılar

Yorum yazılmamış.