Haziran 14, 2024

Biyografi

“Dalia Maya kim” mi? Yanlış soru! Anlamı yok ki okuduğu okulların, alıştığı işlerin… Kim sorusu etiketlerle cevaplanıyor. Oysa kim değil, “ne” sorusunun cevabı önemli.byg-300x300

“Dalia Maya ne?” deyince de yazı geliyor akla!

Yazı onun bir parçası. Varoluşunun açığa çıktığı alan. Uzun profesyonel yılların ardından kişisel yolculuğunun bir aracı. Yazarak kendine döndüğü ve kendini şifalandırdığı gibi, okurlarının da ruhuna, yüreğine iyi geliyor.

Hayat yaşadıkça güzel. Yaşadıkça deneyimliyor, deneyimledikçe yazıyor, yazdıkça paylaşıyor. İnanıyor ki hayat ancak paylaştıkça çoğalıyor, çoğaldıkça yaşanıyor. Zira her insan, tüm etiketlerinden arındığında bir insan!

Ciddi bir STK’cı Dalia Maya. Şalom Gazetesinde yayınlanan yazıları gönüllü çalışmalarından bir kısmı.

Ayrıca 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri müzesinin Yönetim Kurulunda. Biraz deli, biraz olgun. Seyahat etmeyi, sergi gezmeyi, film izlemeyi, müzik dinlemeyi seviyor. Her yaptığını kendi için yapıyor yapmasına da, yaptıkça paylaşarak topluma katkıda bulunmak istiyor. İstiyor ki yazdıkları bir ağacın çiçekleri gibi açıp salsın rahiyasını etrafına, bir kuşun cıvıltıları gibi beslesin ruhları, güneşin ışınları gibi, uyandırsın düşünceleri, fikirleri..

Öğrendikleri, -üniversite eğitimine (BÜ mütercim tercümanlık) rağmen- esasen hayat okulu kaynaklı. Kah orada kah burada! Kah topluma bakıyor, kah bir STK’ya destek veriyor. Kah sallandırıyor ayaklarını bir uçurumun tepesinden, kah yeni bir eğitime gidiyor ya da evinde saatlerce kitap okuyor.

Bazan kahve, bazan şarap, yerine göre rakı…

Biraz hercai belki! Deneyimliyor, kendi içsel süzgeçlerinden geçiriyor, biriktirip biriktirip yazıyor, yazdıkça paylaşıyor.

Türkçe dışında Fransızca ve İngilizce yazıp, konuşabiliyor.